Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

ZNAKI I SYMBOLE CZ. II

Język. Język jest społecznie wytworzonym zbiorem znaczących symboli i najważniejszym aspektem kultury. Elementy języka mają mniej więcej to samo znaczenie dla wszystkich, którzy należą do tej samej społeczności językowej. Dzięki temu język jest głównym środkiem porozumiewania się ludzi. Im większy jest zakres doświadczeń, tym więcej potrzeba symboli, by uchwycić i przekazać te doświadczenia. Dlatego bogactwo i różnorodność życia społecznego wiążą się z bogactwem i różnorodnością języka.

Gesty. Ludzie porozumiewają się również za pomocą gestów, ruchów ciała (albo jego części, takich jak twarz czy ręce) mających społecznie uzgodnione znaczenie. W społeczeństwie amerykańskim kółko utworzone z prawego kciuka i palca wskazującego i jednoczesne wyprostowanie trzech pozostałych palców oznacza: „okay, wszystko w porządku”. W innych społeczeństwach ten sam gest może mieć inne znaczenie. We Francji, na przykład, przekazuje w dosyć obraźliwy sposób informację, że osoba, do której został skierowany, jest niczym, „zerem”. W Grecji i Turcji gest ten oznacza niepożądaną propozycję seksualną. Gesty, podobnie jak język, mają znaczenie w konkretnym kontekście społecznym.

Ludzie porozumiewają się w sposób werbalny – za pomocą języka – i niewerbalny – za pomocą gestów. W rzeczywistości, proces porozumiewania się twarzą w twarz zawdzięcza bogactwo i subtelność połączeniu znaków werbalnych i niewerbalnych. Bywa jednak i tak, że owo połączenie prowadzi do nieporozumień lub niechcianych i nieoczekiwanych interpretacji znaczeń. Na przykład: niektórzy mężczyźni oskarżani o gwałt utrzymują, że język ich ofiar istotnie wyrażał niezgodę na odbycie stosunku płciowego, ale gesty (ton głosu, wyraz twarzy, sposób ubioru) wskazywały na coś zupełnie innego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.