Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

Oddychanie

Krew wiąże tlen w płucach i rozprowadza go do tkanek i do każdej komórki organizmu. Procesy chemiczne zachodzące w komórkach dostarczają substancji -niezbędnych dla regeneracji organizmu i dla produkcji ciepła i innych form energii. Wytwarzany przy przemianie materii dwutlenek węgla wchłaniany jest przez krew, która odprowadza go do płuc. Z płuc wydychany jest on na zewnątrz organizmu.

Przy rozszerzaniu się klatki piersiowej powietrze dociera do płuc przez nos i usta oraz przewody oddechowe. Normalny rytm oddechu wynosi u ludzi dorosłych od 15 do 18 razy na minutę, przy czym szybkość i głębokość oddedhu nieco wzrasta przy wysiłku, ruchu i podnieceniu. Kontrolę nad oddechem sprawuje automatycznie działający ośrodek oddechowy w mózgu, wrażliwy na zawartość, dwutlenku węgla we krwi. Możliwa jest także świadoma regulacja oddechu, np. przy pływaniu. Mózg jest bardzo czuły na zmiany w dopływie tlenu. Nawet umiarkowany niedobór tlenu powoduje różne stopnie niewydolności: senność, bled- nięcie, osłabienie mięśni, gorsze rozumowanie i koordynację sensoryczno-ruchową. Znaczny brak tlenu bywa przyczyną utraty świadomości, zaburzeń w komórkach nerwowych, a nawet śmierci. Starzenie się powoduje ogólne zmniejszenie wydolności oddychania (43). Ludzie starsi mają również inny rytm serca. Pojemność płuc jest nieco mniejsza, a po wydechu pozostaje w nich więcej powietrza. Płuca mogą zatem pobierać i dostarczać do organizmu mniej tlenu, który musi dłużej przenikać przez materię włóknistą do komórek. Tkanki nie przyswajają go dość efektywnie z powodu zmian w tempie przemiany materii. Niedotlenienie organizmu jest tylko jednym z objawów spadku sił organizmu, może być jednak objawem krytycznym. Negatywne zmiany w układzie oddychania i układzie krążenia mogą powodować czasowy niedowład funkcji nerwów. Choroby zakaźne układu oddechowego są częstsze w starości. Najczęstszą przyczyną niewydolności płuc jest chroniczne zapalenie oskrzeli, przy którym śluz hamuje działanie oskrzelików.

Gwałtowny wysiłek, np. podczas biegu do autobusu lub wnoszeniu ciężaru na schody, może spowodować zbyt słabe dostarczanie tlenu dla procesów przemiany materii w mięśniach. Są to przypadki, gdy przez krótką chwilę trzeba dokonywać intensywnego wysiłku bez oddychania. Występuje potem ciężki, szybki oddech, dzięki któremu organizm otrzymuje niezbędną porcję tlenu.

Badania nad wpływem wieku na zdolności fizyczne organizmu wykazują, że wydolność mięśni zaczyna się zmniejszać w ostatnich latach przed trzydziestką. Spadek ten można częściowo przypisać zmniejszającej się wydolności układu oddechowego. Nie dotyczy to jednak zdolności do dłuższego wysiłku fizycznego, jeżeli nie wymaga on wytężenia maksimum sił człowieka. Taki wysiłek jest możliwy i dla ludzi starszych przez dłuższy czas. Rozsądne stosowanie przerw na wypoczynek pozwala na utrzymanie pełnej fizycznej sprawności, należy tylko unikać pracy wykonywanej zbyt szybko i wymagającej maksymalnego natężenia sił. Pewna sztywność stawów, powolniejsza praca serca i inne czynniki ograniczają również wysiłek fizyczny człowieka.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.