Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

Obciążenia wynikające z choroby dziecka

Istotne jest podkreślenie, że rodzina nie ma żadnego wsparcia ze strony najbliższej rodziny (duże odległości) oraz ma poczucie, że pomoc materialna czy psychiczna okazywana jest bardzo rzadko.

W rodzinie tej osobą, która najbardziej doświadcza obciążenia wynikającego z choroby dziecka jest matka. Ma ona poczucie bezradności, lęka się nawrotu choroby dziecka, i możliwości własnej choroby („nie chciałabym nigdy chorować”). Ojciec stwierdza tylko, że życie „stało się bardziej nerwowe”. Ma poczucie dużego wsparcia psychicznego i materialnego z zewnątrz (w przeciwieństwie do matki). Patrzy z optymizmem w przyszłość, uważa, że stan zdrowia rodziny jest dobry. Potrafi stworzyć sobie dystans do obecnej sytuacji. Żona jest przeciwnego zdania i uważa, że mąż nie chce podjąć odpowiedzialności za rodzinę i w sposób niewystarczający troszczy się o chore dziecko. Żona nie akceptuje swojej sytuacji: wolałaby być mężczyzną w rodzinie, w której nie ma choroby. Identyfikacja z rolą męską wskazuje na to, że pozycja ta wydaje jej się bardziej atrakcyjna, mniej obciążona obowiązkami i odpowiedzialnością.

Lęk przed chorobą, ujawniany szczególnie przez matkę, udziela się przede wszystkim dziecku choremu, które siebie obwinia za chorobę i cierpienia rodziców. Dzieci wspólnie stwierdzają, że rodzice więcej czasu i uczuć poświęcają dziecku choremu („ja dostaję więcej prezentów”). Również w stosowaniu kar pokrzywdzone jest dziecko zdrowe („gdy kłócę się z bratem, to rodzice zawsze karzą mnie”). Rodzice stosują wobec niego przemoc fizyczną („dają lanie”)- Stosowane kary, poczucie bycia mniej kochanym oraz kpiny ze strony rówieśników z powodu niskiego wzrostu stają się przyczyną tego, że dziecko zdrowe ujawnia negatywne uczucia wobec siebie, jak również wobec dziecka chorego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.