Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

KULTUROWE RÓŻNICE W PODEJŚCIU DO CHOROBY

Ludzie reagują na chorobę w różny sposób. Niektóre z tych różnic mają podłoże kulturowe i subkulturowe. Osoba wychowana w kręgu kultury zachodniej przypisuje ból chorobie, a ktoś pochodzący z Indii Zachodnich – wudu.

Wyznawca protestanckiej sekty „Nauki Chrześcijańskiej” (Christian Science) wierzy, że chorobę zsyła Bóg i tylko On, a nie lekarze czy lekarstwa, może z niej wyleczyć. Ludzie różnych kultur i ideologii znajdują odmienne wyjaśnienia rozmaitych zjawisk, także tych związanych ze zdrowiem i chorobą.

Zborowski (1969) wykazał, że grupy etniczne w Stanach Zjednoczonych różnią się w swoich reakcjach na ból. Amerykańscy Włosi traktują ból w kategoriach przeznaczenia – il destino i koncentrują się przede wszystkim na jego objawach: chcą uwolnić się od bólu tak szybko, jak to tylko możliwe, i mniej interesują się sposobem, w jaki to osiągnąć. Amerykańscy Żydzi, z kolei, bardziej biorą pod uwagę przyszłość. Chcą znać dalekosiężne konsekwencje zarówno bólu, jak i przepisanego sposobu leczenia. Biali anglosascy protestanci skarżą się na ból rzadziej, niż dwie poprzednie grupy i traktują swoje dolegliwości mniej emocjonalnie.

Amerykańscy Chińczycy, silnie związani z kulturą chińską, postrzegają chorobę inaczej niż pozostałe grupy etniczne: stosują własne, tradycyjne środki lecznicze zamiast – lub w uzupełnieniu – „nowoczesnej” medycyny. Podkreślają oni konieczność zachowania równowagi między siłami natury, co można osiągnąć przez stosowanie odpowiedniej diety i ziołolecznictwa. Ból zwalczają za pomocą akupunktury, czyli igieł wbijanych w ściśle określone części ciała. Indianie amerykańscy są wierni swym tradycyjnym praktykom opierającym się na wyobrażeniach o świętym związku między człowiekiem i naturą. Aby polepszyć bądź podtrzymać zdrowie, stosują specjalne zioła i leki, odprawiają obrzędy, a także oddają się rozmaitym ćwiczeniom fizycznym.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.