Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

DYNAMIKA I ROZWÓJ EGZYSTENCJI

Sposób pojmowania dynamiki w psychologii egzystencjalnej jest zupełnie inny niż ten, z którym się zazwyczaj spotykamy, ponieważ psychologia ta odrzuca pojęcie przyczynowości, dualizm ciała i psychiki oraz oddzielanie jednostki od jej środowiska. Zachowanie nie jest, w tym ujęciu, efektem zewnętrznej stymulacji i wewnętrznych stanów organizmu. Jednostka nie jest ani niewolnikiem środowiska, ani też tworem instynktów, potrzeb i popędów. Przeciwnie, jednostka ma wolność dokonywania wyboru i sama jest odpowiedzialna za swoją egzystencję. Ludzie mogą, jeśli taki będzie ich wybór, wykraczać zarówno poza swe środowisko fizyczne, jak i swą cielesność. Wszystko to, co robią, jest kwestią ich wyboru. Ludzie sami określają, kim się staną i co będą robić.

Skoro zatem ludzie są wolni i mogą wybierać, to dlaczego tak często cierpią z powodu lęku, alienacji, nudy, kompulsji, omamów i mnóstwa innych obezwładniających zaburzeń. Na to pytanie są dwie odpowiedzi. Po pierwsze (i najbardziej oczywiste), wolność wyboru nie daje gwarancji, że dokonane wybory będą mądre. Ludzie mogą urzeczywistniać swe możliwości lub też odwracać się od nich. Mówiąc językiem egzystencjalnym, jednostka może wybrać autentyczny lub nieautentyczny sposób życia. Oba wybory są tak samo wolne, chociaż oczywiście konsekwencje każdego z nich są diametralnie różne.

Dokonywanie mądrych wyborów wymaga uświadomienia sobie możliwości własnej egzystencji. Oznacza to, iż człowiek musi czasem być otwarty, aby te możliwości mogły się mu odsłonić. Otwartość jest warunkiem wstępnym odsłonięcia, a jej przeciwieństwo – zamknięcie – stanowi podłoże zakrycia, zatajenia. Boss pisze:

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.