Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

Dollard i Miller a psychoterapia

Dollard i Miller interesują się nie tylko powstawaniem nerwic, lecz także ich leczeniem. Ich podejście do psychoterapii jest w zasadzie proste. Jeżeli zachowanie nerwicowe jest wyuczone, to musi istnieć możliwość oduczenia się go zgodnie z pewną kombinacją tych samych zasad, które obowiązywały przy uczeniu się tego zachowania. Wierzymy, że tak właśnie jest. Psychoterapia tworzy zespół warunków, w których możliwe jest oduczenie pacjenta nawyków nerwicowych i nauczenie nienerwicowych. […] uważamy terapeutę za swego rodzaju nauczyciela, a pacjenta za ucznia (1950, s. 7-8).

Procedury terapeutyczne, jakie zalecają Dollard i Miller, są w gruncie rzeczy zupełnie tradycyjne. Terapeuta powinien być współodczuwającym, tolerancyjnym słuchaczem, który zachęca pajcenta do wyrażania wszystkich swych uczuć i do swobodnych skojarzeń. Niezależnie od tego, jakie myśli ujawnia pacjent, terapeuta nie wykazuje żadnych negatywnych reakcji i stara się pomóc pacjentowi w zrozumieniu jego uczuć i sposobu ich powstania.

Najbardziej nowatorskim wkładem Dollarda i Millera jest przeprowadzona przez nich w kategoriach teorii uczenia się analiza tego, co zachodzi w trakcie efektywnej psychoterapii. Nierealistyczne lęki i poczucie winy nie mogły przedtem zostać wygaszone, ponieważ dana osoba aż nazbyt skutecznie posługiwała się technikami unikania myśli i sytuacji wzbudzających te nieprzyjemne emocje. W sytuacji terapeutycznej dąży się do stworzenia warunków, które doprowadzą do ich wygaszenia. Pacjenta zachęca się, aby wyrażał zabronione myśli i emocje i doświadczał wzbudzanego przez nie lęku i poczucia winy. Ponieważ ujawnienie tych myśli i emocji nie pociąga za sobą żadnych przykrych następstw, można oczekiwać wygaszenia neurotycznego lęku.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.