Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

Czynnik regulujący zachowanie

Informacje zakodowane w strukturach poznawczych ułatwiają również ocenę wartości rzeczy i zdarzeń. W toku życia człowiek uczy się, co jest dla niego dobre, a co złe, jakie rzeczy dają mu satysfakcją, a jakie wywołują zagrożenie i lęk. Tak na przykład wielu ludzi przypisuje pozytywną wartość bezpieczeństwu, wykształceniu lub miłości. Jednocześnie takie zjawiska, jak represje, niepewność jutra czy utrata zdrowia posiadają dla nich wartość negatywną. Człowiek, którego informacje o wartościach rzeczy i zdarzeń są niejasne, wieloznaczne i rozmyte, który nie wie, co jest dla niego dobre, a co złe, będzie miał ogromne trudności w formułowaniu podstawowych celów i wyborze stylu życia.

Wreszcie, w strukturach poznawczych zakodowana jest informacja o programach działania, czyli o systemie reguł osiągania wartości, zwanych celami. Programy te mogą być algorytmiczne (na przykład wzory matematyczne czy przepisy technologiczne) jak również – heurystyczne (na przykład styl gry w szachy, zasady rozwiązywania problemów twórczych). Wśród tego rodzaju danych szczególną rolę odgrywają informacje o tym, jak zdobywać wiedzę o świecie i o samym sobie, na przykład, jak uczyć się samodzielnie języka czy jak poznawać swoją osobowość. Informacje tego rodzaju będę nazywał metainformacjami. Wielu pedagogów zwraca uwagę na ich znaczenie we współczesnym świecie.

Struktury poznawcze są istotnym czynnikiem regulującym zachowanie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to czynnik jedyny: a w pewnych sytuacjach – nie jest to również czynnik najważniejszy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.