Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

CZY MASZ BYĆ IDEAŁEM?

Pełno jest wszędzie dookoła nas różnych wzorów doskonałości, modeli do naśladowania, które-jeżeli traktowane zbyt poważnie-potrafią popsuć humor nawet zadowolonym z siebie. Wkroczyliśmy w epokę reklam i mam wrażenie, że musi się to źle odbijać na poczuciu własnej wartości wielu z nas. Bo która ma takie włosy i sylwetkę, jak Cindy Crawford, zachęcająca do kupowania szamponu firmy L’Oreal? Który wygląda tak korzystnie jak facet z reklamy ’’Gilette – najlepsze dla mężczyzny”? Nie stać Cię również na nowy model Opla czy nawet Poloneza. Zapewne nie jesteś i może nigdy nie będziesz eleganckim biznesmenem korzystającym z komputera IBM najnowszej generacji.

Ale czy tylko o to chodzi? Zastanów się dobrze: pragniesz mieć hollywoodzką urodę, umysł Einsteina i karierę zawodową w tempie Alexis Colby czy po prostu chcesz być szczęśliwy? Niejednokrotnie te reklamowane symbole powodzenia i sukcesu wcale nie mają szczęśliwego życia. Jestem przekonana, że Marylin Monroe zamieniłaby się z niejedną szarą myszką, dziewczyną z Pułtuska, która ma kochającego męża i udane dzieci.

Wrócimy do tego jeszcze, a teraz posłuchaj: każdy z nas, a więc i Ty, ma w sobie coś niepowtarzalnego, jedynego na świecie i przez to cudownego i pięknego. Nikt nie jest ideałem, ale też nikt nie jest kompletnym zerem. A więc i Ty nie jesteś. Spróbuj spojrzeć na to tak: często myślę o sobie źle, ale to nie jest obiektywna prawda, tylko moje wyobrażenia. A skoro tak, to mogę zacząć je zmieniać.

Weźmy sytuację najprostszą, jakiś sprawdzian czy egzamin. Dostałeś pierwsze pytanie, które nie bardzo Ci pasuje, i zmagając się z nim możesz wpaść -jak wóz na piaszczystej drodze w wyżłobione koleiny – w jeden z dwóch torów myślenia:

Nie muszę mówić, kto ma większe szanse. Lubię to porównanie, bo właściwie we wszystkich życiowych sprawach jest podobnie, od projektu ugotowania zupy po plan przebudowy świata. Najpierw coś zamierzamy – sami lub pod wpływem oczekiwań innych ludzi – potem zastanawiamy się, jak nam to pójdzie, i ten pesymizm albo optymizm wyznacza dalszy bieg zdarzeń. Idzie jak z płatka albo jak po grudzie. Oczywiście, tak zwane obiektywne okoliczności też mają znaczenie, ale nasze nastawienie jest dużo ważniejsze, niż na ogół sądzimy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.