Profesjonalny psycholog z Katowic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Katowicach.

AMERYKANIE POCHODZENIA KUBAŃSKIEGO I AZJATYCKIEGO

Amerykanie pochodzący z Kuby to trzecia pod względem liczebności grupa Amerykanów hiszpańskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych: jest ich mniej więcej o połowę mniej niż Portorykańczyków. W większości przybyli do Stanów Zjednoczonych po rewolucji 1959 r. i osiedlili się blisko domu, w Miami. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych grup Amerykanów pochodzenia hiszpańskiego imigranci z Kuby wywodzą się głównie z klasy średniej: są dobrze wykształceni i mają zawody. Łatwo przystosowali się do nowego środowiska i stali potężną siłą polityczną oraz ekonomiczną w Miami. Ich średni dochód jest znacznie wyższy niż w dwóch pozostałych grupach i niemal równy ogólnej średniej w Stanach Zjednoczonych.

Druga fala imigrantów kubańskich (Mariel boat people – ludzie z łodzi) przybyła w 1980 r. Wielu z nich cierpiało biedę i nie miało żadnych umiejętności: niektórzy zostali zwolnieni z więzień i zakładów psychiatrycznych. Z powodu braku wykształcenia i umiejętności zawodowych większości nie powiodło się w nowym kraju. Przyjęto ich bardzo wrogo: nawet Kubańczycy z wcześniejszej fali imigracji widzieli w nich zagrożenie dla swoich osiągnięć.

Chociaż pod względem liczebności nie jest to duża grupa, bo stanowi tylko 2% ludności Stanów Zjednoczonych (około 5 milionów osób), to jednak dość dobrze radzi sobie w sferze ekonomicznej. Zarówno przeciętny poziom wykształcenia, jak i dochodu, jest wyższy niż wszystkich Amerykanów. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się grupa mniejszościowa: składa się z mniej więcej równej liczby osób pochodzących z Chin, Japonii i Filipin. Wzrasta też liczba imigrantów z Korei oraz Wietnamu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.